Ugrás a fő tartalomra

én nem értek hozzá

Érdekes, hogy egyes dolgokkal kapcsolatban milyen átgondolatlanul elfogódott vagyok. Szeretek dolgokat mindenféle racionális magyarázat nélkül, és ráadásul nem is igénylem velük kapcsolatban a magyarázkodást, egyszerűen csak szeretem őket mindennel együtt és ragaszkodom ehhez az érzéshez. Vannak viszont dolgok, amiket csak akkor tudok megszeretni, ha értelmet lelek mögöttük-valamit, amivel magyarázhatom vonzódásomat/rajongásomat/szeretetemet.

Ez most azért jutott eszembe, mert The Dodost hallgatok és az előbb azon gondolkodtam, miért pont őket szeretem, vagy inkább miért szeretem őket? Annyira leblokkoltam ettől az egyszerű gondolattól, hogy le kellett írnom, hátha akkor értelmet nyernek az érzéseim. Most, hogy leírtam, valami olyasmi szaladt át a fejemen, hogy én ehhez nem értek. Ez olyannyira értelmes gondolat, hogy muszáj hozzátennem egy másik okos gondolatot, azazhogy feltevést, miszerint vannak dolgok, amikhez nem értek.

A velencei biennálén ez a néhány alapvető megállapítás más formában jött fel a tudatom aktív részébe. Láttam embereket, akik ugyanazt látták és hallották, amit én. Ne vonatkoztassunk el most ettől az értek-nem értek hozzá dologtól, és maradjunk mondjuk a művészetek köreiben.

A velencei biennálé látogatóinak vajon hány százaléka alkotott már?

Hagyhatnám lógva az egészet, de annyira piszkál, hogy leírom.

Fogalmam sincs, hány százalékuk aktív képzőművész, hányan elismert festők és műkereskedők, hányan hobbisták. Tegyük fel, hogy nem száz.

Azok, akik nem tartoznak a szubjektíven /általam/ kialakított ’ért hozzá’ kategóriába -és most tényleg nem engem minősítünk, hogy én hogy minősítek másokat, ezért megtöltöm gondolatban a halmazt véletlenszerűen kiválasztott, ám valójában létező tulajdonságú személyekkel- , bizonyára hozzám hasonlóan/magamból kiindulva/ szintén vonzást éreztek néhány látványhoz, alkotáshoz, istenbizonyhoz, installációhoz, mindegy mihez. A lényeg az, hogy ők nem értenek hozzá.

Lassan kezdem elveszteni a fonalat az eredeti gondolatmagomhoz.

Mindenesetre vajon az, ahogyan én szeretek laikus mivoltomban bizonyos zenéket /nem értek hozzá:nem játszom hangszeren, nem énekelek, nem ismerem a zene belső birodalmát, amit művelői bizonyára igen/, hasonlít ahhoz, ahogyan a biennálé nézői szeretik a japán pavilont és a norvég pavilont és úgy egyáltalán bizonyos, számukra szinte felfoghatatlan, ám valami miatt mégis vonzó dolgokat?

Felfoghatatlannak hívtam, de ekkor eszembe jutott, hogy a felfogást igen alábecsültem. Állíthatom, hogy én nem fogom fel a zene üzenetét, vagy felfogom, csak máshogy, és mást fogok belőle fel? Nem is olyan egyszerű. Vajon a laikus és a műértő közti mező milyen széles és nem hibázunk-e, ha a laikust ilyen nagyon kiszélesítjük és ráhúzzuk minden tehetetlen sorára várakozóra? Él-e még egyáltalán ez a fogalom?

Talán én képzelek túl sokat az emberekről, de most úgy tűnik számomra, hogy a szürke mind az ötven árnyalata létezik, vagy legalábbis a képzelt lineáris módon le nem írható, egészen más dimenzióban kellene megfogalmazni ezeknek a közteseknek a lényegét. A laikus nem az egyenes másik vége, a laikus a köztes maga, a szinoid test teste a sötét és a világos között, a vég pedig a be nem fogadó sötét, aki valamilyen módon bezárja magát az ilyen ingerekkel szemben.


Annyira tetszik ez a gondolat, színekként leírni a személyiségeket, hogy ezen még hosszú órákat fogok gondolkodni, és ne haragudjatok rám, ha a végén nagy filozófusnak képzelem magam, hiszen én nem értek hozzá….

A szóban forgó zene.






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Non muri, sed viri sunt praesidium oppidorum.

Nem a falak, a férfiak védik a várost.  Ez is latin, mint már megszokhattátok. De nem kell aggódni, annak, amit írok, nem sok köze lesz a hímekhez, ahogy nekem sem. Mármint nem vagyok homoszexuális, hogy finoman fogalmazzak. Csak egyszerűen....hosszú. Túl egyszerű és bonyolult egyben. Szóval azért pont ezt az idézetet választottam, mert régebben, amikor átkozottul jó kedvem volt, és éppen a suliból mentem a parasztelosztóba, csupa egykedvű és/vagy mogorva alakok jöttek velem szemben. Ez engem úgy elkedvetlenített, hogy szívesen megmondtam volna egy-két pacáknak, hogy húzza már szét a lepénylesőjét, mert elsötétedik az ég attól a búval festett ábrázatától. De aztán lassacskán rájöttem, hogy én sem vagyok egy smiley-miley, és számtalan nap perc telik el úgy, hogy nem mosolygok. De azért megpróbálom! Időnként....Néha.....Egyszer-egyszer........mindenesetre elég igazságtalan vagyok másokkal szemben, végtére is mi mosolyognivaló van azon, hogy eltörött a kezed, kirúgtak a munkahelyedről,

Absque pugna non est victoria

Küzdelem nélkül nincs győzelem. Aki beszélt velem az elmúlt egy hónapban, az többnyire értesült már arról, mivel küzdök jelenleg oly hevesen. Sőt most, hogy belegondolok, tulajdonképpen egyik sebesen képernyőre vetett firkálmányom aljára is bezsúfoltam röpke egy mondatban. A némettel hadakozom, mert ha győzök-és pedig én nem szoktam veszíteni, kivéve a már felsorolt esetekben- akkor a jövő évem viszonylag nyugis lesz. Megpróbálkozom megcsinálni mindent, amihez a Deutschnak csak köze van, na de persze csak közép szintű agyamhoz mérten középszinten. A nyelvvizsgából még vissza van az írásbeli, a szóbelim az megvan, tegnap tudtam meg...Nem, nem tettem ki határtalan örömömben facebookra. Igazából határtalan örömöm sem volt, mert apa mondta el egy kiadós szidás levezetése képpen, idézem: "ja, és egyébként megvan a nyelvvizsgád..." Na mindegy... Ami a további szabadidőmet illeti, igazán nem kell miattam aggódni, hogy esetleg megesz az unalom, mert még meg kéne írnom az édes-kese

Működési terv

Az életem király. Van ösztöndíjam, egy zöld albérletem, amit én fizetek, és ahonnan reggelente az egész Kőszegi-hegység látszik, és a naplemente is, van egy galambszaros erkélye, de az attól még egy erkély, és egy időre az enyém, és a lakásom tiszta, legfeljebb a kukát kellene kivinnem, mert túl kicsit vásároltam, és mindig előbb telik be, mint hogy kiélvezhetném az üres kuka látványát, viszont ugye illik a búzafű-zöld falamhoz. Az ágyam puha és a takaróhuzatom olyan csíkos, amilyenje a svédeknek és a Szombathelyhez hasonlóan hideg helyen élő embereknek illik hogy legyen, tehát vékony kék és fehér. A konyhaszekrényemben egy bontatlan és egy bontott Amaretti, és jut hely más édességeknek is, sőt valószínűleg pénzem is lesz, hogy pótoljam, ha elfogyott. Van egy laptopom teleragasztva olyan matricákkal, amik csak a műanyagot fedik, az érdeklődési köreimet nem, viszont megbékéltem vele, hogy nem itt fejezzem ki önmagam. A nyáron azt hittem, hogy tönkre fog menni, de nem, én annyira szere